Pályázat - NTP-KKI-B-15-0225 - Kalandozások és felfedezések a művészetekbe
Pályázat - NTP-KKI-16-0322 - Csodatarisznya - kalandjaink a művészetekben
Pályázat - NTP-KKI-16-0322 - Csodatarisznya - kalandjaink a művészetekben - kisfilm
Varázskezek tehetségműhely
Mesébe illő közösségi szolgálat!
Az Eötvös Gimnázium 10/B osztálya, Tóth Réka osztályfőnök segítségével, remek hangulatú óvodás program szervezésével oldotta meg a középiskolások számára kötelező közösségi munkát. Az előkészületek már jócskán visszanyúlnak fél évre, amikor az óvodai tehetségműhely-vezetők ötletéhez igazítva mesei hétpróba összeállításába fogtak a gimnazisták. Tanácskozások, megbeszélések, mesék felelevenítése, kreatív gondolkodás, élménypedagógiai elemek gyűjtése után forgatókönyvírás, eszközkészítés következett.
A tervezett óvodai program célja, hogy a próbatételek teljesítésével az óvodások összegyűjtsék a hétmérföldes csizmába az összes pecsétet, amely varázserővel ruházza fel azt, s így elindulhatnak majd a tehetségműhelyek foglalkozásain, „Ecsettel és mesével a Föld körül!” Ez ugyanis a 2018/19-es nevelési év 30 órás fejlesztőprogramjának a címe.
A mesés próbatételekre a Szivárvány Óvoda udvarán került sor, s a 30 tehetségműhelyes óvodás nagy lelkesedéssel küzdötte le az akadályokat, oldotta meg a feladványokat, fejtette meg a titkokat.
Az óvodapedagógusok egyetértettek abban, hogy ez egy nagyszerű kezdeményezés volt, s szívet melengető élményt nyújtott a két korosztályt együtt látni, hiszen több gimnazista is ebben az óvodában töltötte gyermekéveit. A közösségi szolgálat teljesítése olyan program lett, amely minden résztvevő számára nagy élményt jelentett.
Pályázat - NTP-TSZM-22-0079 - „Égigérő” komplex óvodai tehetséggondozó program
A 2022/23-as nevelési évet a Nemzeti Tehetségprogram forrásait kihasználva két sikeres pályázattal indítottuk. A Tündérkert óvoda 3,5 millió forintos támogatást nyert a „Fess ésszel a környezetért” című projekt megvalósításához. A program Ábrók Andrea, Nagy Éva és Tarné Balogh Mária óvodapedagógusok vezetésével a környezettudatos magatartás, a logikus gondolkodás, s a képzőművészeti, téri-vizuális képességek fejlesztésére fókuszált. Tisza-Szivárvány Alapítvány által benyújtott „Égigérő” komplex tehetséggondozó program 2 millió forintos támogatási összeg felhasználásával a Szivárvány óvodában valósult meg Barna Ildikó, Csányi Mónika, Ilyés Dóra és Luczné Bodnár Edit tehetségműhely-vezetők irányításával. Célja a mese-, drámajáték és az alkotói kreativitás ötvözése, komplex képességfejlesztés.
A Tiszaújvárosi Napközi Otthonos Óvodában 2011 óta folyik, valamilyen képességterületen tehetségjegeket mutató gyermekek tehetségműhelyekben történő foglalkoztatása, tehetségjegyeik ápolása, komplex, személyiségfejlesztése. Munkánk sikerességének elismeréseként háromszoros akkreditált kiváló tehetségpontként látjuk el tehetséggondozó feladatinkat. Szakmai munkánkat és a gyermekek számára tervezett élményekben gazdag programok megvalósítását Tiszaújváros önkormányzatának Civil Alapja is rendszeresen támogatja. A tehetséggondozás magas színvonalon történő megvalósítása során 30 órás heti rendszerességű fejlesztőprogramot és gazdagító, élménypedagógiai elemeket tartalmazó tevékenységeket szerveztünk a műhelybe válogatott tehetségígéretek számára. A pályázati források bevonásaival részt vehettek a gyermekeink múzeumpedagógiai-, könyvtárpedagógiai-, táncházpedagógiai foglalkozásokon, kiállításokon, szülőkkel közös kirándulásokon, színházlátogatáson. Fontos célunk volt a komplex személyiségfejlesztő munka mellett a gyermekek számára a magyar néphagyományok értékeinek közvetítése, a szülőföldhöz való ragaszkodás, a nemzeti identitás megerősítése és a gyermekek lakókörnyezetéhez való pozitív érzelmi viszony megszilárdítása.
A 30 órás komplex fejlesztő programot a Mesevarázs tehetségműhelyben nyelvi interperszonális és téri-vizuális tehetségterületek ötvözésével valósítottuk meg. Nyelvi interperszonális területen gyermekirodalmi és népmese kincseinkből válogatva, valamint báb- és drámajáték gazdag módszertani lehetőségeit alkalmazva fejlesztettük a gyermekek beszéd és kommunikációs készségeit. Téri-vizuális területen élmények, inspiráló tevékenységek biztosításával a gyermekek művészeti és kritikai érzékének, önkifejező készségének és önismeretének fejlesztését valósítottuk meg.
Az „Égigérő” tehetségprogramot élményszerző, felfedezés központú programokkal színesítettük és több alkalommal a tehetséggondozásba bevont gyermekek szüleivel közösen valósítottuk meg:
- Kirándulás a Tisza-szigetre
- Népmese hete - Bábelőadás
- Kiállítás megtekintése és könyvtári foglalkozás
- Látogatás a római katolikus templomba
- Múzeumpedagógiai foglalkozás a miskolci Hermann Ottó Múzeumba
- Gyalogtúra lakóhelyünk közelében az ébredő tavaszi természet megfigyelése céljából
- Szülőkkel közös budapesti élménykirándulás - Mesemúzeum, Színházlátogatás
A projekt megvalósításának folyamatát a szülők számára létrehozott zárt csoportban folyamatosan közzétettük, fényképeken bemutattuk a műhelyfoglalkozáson megvalósuló tevékenységeket. A gyermekek alkotásait az „ovigaléria” kiállításain csodálhatták meg az óvodába járó gyermekek, szüleik és a kollégák.
Májusban tartottuk az „Égigérő” projekt zárását, melynek keretében a szülők egy interaktív foglalkozáson vettek részt, bepillantást nyerve tehetséggondozó munkánkba. Ekkor értékeltük és jutalmaztuk is a gyermekek egész éves munkáját.
A tehetségprogram záró kirándulása a fővárosba ebben az évben is nagyon tartalmas, sokrétű élményeket biztosító közösségi program volt. A Mesemúzeum múzeumpedagógiai foglalkozásán a Hetedhét próba teljesítése után mesehősökké avattuk a gyerekeket, mely pozitív, megerősítő impulzusokat nyújtott számukra. A Várkert Bazár építészeti szépségeinek, történelmi múltjának felfedezésével nemzeti identitásukat erősítettük. A Pesti Magyar Színház Madagaszkár című fergeteges előadása életre szóló élménnyel gazdagította a résztvevőket.
Pályázat - NTP-SPEC22-0125 - „Fess – Ésszel a környezetért” komplex tehetségprogram
SZAKMAI BESZÁMOLÓ
A Tiszaújvárosi Napközi Otthonos Óvodában 2009/2010-es nevelési év óta folyik valamilyen területen tehetségműhely foglalkozás. Óvodánk 2011 óta háromszoros akkreditált kiváló tehetségpontként látja el feladatait.
A 2022/2023-as nevelési évben a Kulturális és Innovációs Minisztérium, Nemzeti Tehetség Program keretében a „Fess – Ésszel a környezetért” komplex tehetségprogram megvalósításához 3,5 millió Ft-ot nyertünk, melyből a komplex programot valósítottuk meg.
A témakörök sokoldalú feldolgozására fektettük a hangsúlyt. Foglalkozásainkat tudatosan megtervezett 30-30 órás, lazító-gazdagító élményeket tartalmazó tematika szerint tartottuk.
A gyermekek a foglalkozásokon keresztül tapasztalatokat, élményeket gyűjtöttek.
Olyan lehetőségeket biztosítottunk, melyek során felfedezték a környezetvédelem fontosságát, földünk élővilágát, több csatornán keresztül ismertettük meg a környezetünk szépségét, óvását, védelmét, a természeti értékek tiszteletének fontosságát.
A gazdagító programokon keresztül, melyek szorosan kapcsolódtak egymáshoz, amelyben a környezettudatosság, a környezetvédelem komplex módon valósult meg.
A Kezek szárnyán vizuális tehetséggondozó műhely foglalkozásain a gyermekek kreativitásának kibontakoztatása, alkotó fantáziájuk, újszerű technikák alkalmazásának lehetősége, a vizuális kifejezési formák mélységében történő gazdagítása valósult meg.
A Töprengő csodabogarak logikai-matematikai tehetséggondozó műhely foglalkozásain kiemelkedő matematikai képességgel rendelkező gyermekek vettek részt. A gyermekek motiváltságára, kreativitására építettünk a tehetségígéretek meglévő ismereteinek mélységekben, tartalomban, tempóban történő gazdagítása volt a cél.
A „Fess – Ésszel a környezetért” programunkkal a közös találkozási pontok segítségével és fejlesztő foglalkozásokkal is a tehetségígéretek gazdagítása, látókörük kiszélesítése, a környezettel kapcsolatos alkotó fantáziájuk megmozgatása volt a feladatunk. A projekt megvalósításának folyamatáról a zárt Facebook csoportunkban folyamatosan tájékoztattuk a szülőket. Fényképeket, foglalkozások témáját tettük közzé.
A 2x30 órás programunkat több alkalommal színesítettük, gazdagítottuk. A kirándulásainkat a szülőkkel együtt, közösen valósítottuk meg.
2022. 09. 22.
Elektromos autó töltőállomáshoz sétáltunk el. Izgalmas és fontos helyszínt láthattunk, a környezetvédelem fontosságát hangsúlyozva.
2022. 10. 03.
Mályi Természetvédelmi Egyesület, Madármentő Állomás dolgozói és kedvenc madarai látogattak el hozzánk. Állatok életmódjáról, tulajdonságaikról kaptak a gyermekek információkat.
2022. 11. 07.
Az Ecomissio Kft. munkatársa a szelektív hulladékgyűjtés fontosságát ismertette. A gyerekek kipróbálták a flakonok tömörítését.
2023. 01. 30.
A Tiszaújvárosi Mentőállomásra látogattunk el, ami egy plusz élményt adott a gyerekeknek a segítségnyújtásról, a balesetvédelemről.
2023. 03. 23.
A Kalamajka Bábszínház „Utazás Komposztániába” című darab tanulságos előadás volt, ami kapcsolódott a programunk témájához.
2023. 04. 25.
Plusz lehetőségként jelent meg, hogy a Debreceni Agora Tudományos Élményközpont interaktív foglalkozásain részt tudtunk venni a tehetségműhelyes gyermekekkel és szüleikkel, mely mindenkinek pozitív élményszerű ismeretet nyújtott.
2023. 04. 26.
Nyílt napot tartottunk a szülők részére, ahol bepillantást nyerhettek tehetséggondozó munkánkba.
2023. 05. 06.
Gazdagító programunk záró eseményeként Poroszló Tisza-tavi Ökocentrumba utaztunk közösen a szülőkkel. Ezen a napon tapasztalatokat, ismereteket, a természet szépségét felfedezve mindenki feltöltődve töltötte a napot. Egy nagyon tartalmas, sokrétű élményeket biztosító közösségi programon vettünk részt.
2023. 05. 09.
Tisza szigeti kerékpártúra a gyermekek egészségmegőrzése érdekében. A Tisza folyó és a szűkebb környezetének megismerése.
2023. 06. 06.
A műhelyfoglalkozásunk záró eseménye, melyen értékeltük és jutalmaztuk a tehetségműhelybe járó gyermekek éves munkáját. Emléklapokat, ajándékokat adtunk át. A kiállítás megtekintése mindenki számára felemelő érzéssel zárult. A gyermekek munkáit, alkotásait az óvodába járó gyermekek és kollégák részére is lehetőség nyílt megtekinteni. Meghívást kapott a Tiszaújvárosi Televízió és a Tiszaújvárosi Krónika hetilap, amelyekből tájékozódhattak az eseményeinkről a helyi és környékbeli lakosok.
NTP-TEHETSEG-23-0094 „Égigérő” komplex óvodai tehetséggondozó program
Szakmai beszámoló
ÉGIGÉRŐ - Komplex tehetségprogram
A Tiszaújvárosi Napközi Otthonos Óvodában sokéves hagyománya van a tudatos tehetséggondozó munkának. A lelkes és motivált tehetségsegítő óvodapedagógusok innovatív hozzáállásának köszönhetően jelentős pályázati forrásokat tudtunk bevonni az elmúlt években az óvodai tehetséggondozó projektek sikeres megvalósítására. A 2023-24-es nevelési évben az NTP-TEHETSEG-23-0094 kódszámú pályázat segítségével valósítottuk meg fejlesztési elképzeléseinket.
A Szivárvány Óvodában két tehetségműhely indult el 2023 őszén: a Mesevarázs komplex tehetségműhely Luczné Bodnár Edit, Zsarnai-Ilyés Dóra, Juhász Réka, Takács Eszter vezetésével és az Eszterlánc népi gyermekjáték műhely Berencsiné Csősz Valéria vezetésével.
Az Égigérő 30 órás tehetségfejlesztő projekt a zenei-mozgásos, illetve a mesejáték, drámajáték, és a képzőművészeti, téri-vizuális tehetségműhely iránt tehetségjegyeket mutató gyermekek számára készült. A műhely beindításához szükséges beválogatást a szokásos időzítéssel és módszerekkel bonyolítottuk le fejlesztőpedagógus és óvodapszichológus kollégák tanácsaira építve.
A műhelyekbe 30 nagycsoportos korú gyermeket válogattunk.
A beválogatást követően szülői értekezleten találkoztunk a gyerekek szüleivel, s átfogó tájékoztatást adtunk számukra céljainkról, elképzeléseinkről, s ehhez kértük támogató, szülői hozzájárulásukat.
A műhelyfoglalkozások heti rendszerességgel zajlottak a Mesevarázs műhelynél egyik héten du. 16.00-tól 17.00-ig a mesejáték része, a másik héten ebéd utáni időszakban 13.00-tól 14.30-ig a kreatív tevékenységekkel, az Eszterlánc műhely szerdánként 16.00-16.45.-ig tartott. A gyerekek aktív, motiválható, érdeklődő, jól reagáló magatartással, élénk fantáziával, kreatív képzelettel vettek részt a foglalkozásokon. Nagyon mély érzelmi megnyilvánulásokat éltünk meg a műhelyfoglalkozásokon velük – ami számunkra is nagyon élvezetes volt.
Az Égigérő tehetségprogram sajátossága volt, hogy rendszeresen beépítettünk a foglalkozások tematikájába különböző élménypedagógiai foglalkozásokat, terepfoglalkozásokat, múzeumpedagógiai foglalkozásokat vagy közös mézeskalács sütést, kirándulást szerveztünk. Ezeken a gyerekek sokoldalú, színes élményeket szerezhettek, inspirálódtak, pozitív közösségi kapcsolatokat erősítettek, s gyarapodtak tapasztalataik, ismereteik.
Nagyban segítette munkánkat, hogy a gyerekek számára a tehetségműhelyek színvonalas működését segítő eszközöket, minőségi anyagokat vásárolhattunk. A jó minőségű anyagok és eszközök használata nagyon fontos a tehetségműhely foglalkozásokon, hiszen nagyban hozzájárulnak a gyerekek alkotómunkájának sikerességéhez, változatos kézműves technikák kipróbálásához, képzőművészeti tapasztalataik gyarapításához.
Az Eszterlánc tehetségműhelyben az „Így tedd rá” módszer adaptálása alapján a foglalkozások mindig motiválással, a jeles napokhoz kapcsolódó népszokás bemutatásával kezdődtek, majd egy mozgásos bemelegítés következett. A foglalkozások fő része a képességfejlesztés – új népi játék, dal vagy új mozgás bemutatása volt, és a végén a tanult játékok, mozgások ismétlésével, gyakorlásával zárult a foglalkozás.
Komplex élményeket, ismereteket kaptak a magyar népi kultúra által és harmonikusan, sokoldalúan fejlődött a mozgáskultúrájuk a gyermekeknek.
Az együtt játszás során példamutatással ösztönözte a műhelyvezető a gyerekeket a helyes testtartásra, a mozdulatok pontos végzésére, figyelemre, kitartásra, az esetleges kudarc elviselésére.
A magyar énekes népi gyermekjátékok és mondókák segítségével alakult a zenei ízlésük. A táncos mozgások, ugrások fejlesztették térérzékelésüket, harmonikusabbá tette mozgásukat.
A készségfejlesztés mindig játékos formában történt, és gondot fordított az egyéni képességek szerinti differenciálásra. Sok dicsérettel, pozitív megerősítéssel ösztönözte a gyerekeket a feladatok végzésére, és az örömteli, felszabadult hangulatú mozgásra.
Áprilisban a szülők, érdeklődő pedagógusok számára tehetségdélutánt szerveztünk, aminek keretében minden műhely bemutatót tartott, majd közös játékra, barkácsolásra invitáltuk a jelenlévőket.
A szülőktől rengeteg pozitív visszajelzés érkezett a gyerekek fejlődésével kapcsolatosan. A szülők igényeinek eleget téve igyekeztünk az iskolaválasztást is megkönnyíteni tanácsadásainkkal.
Az Égigérő komplex tehetségprogramunkat júniusban, szülőkkel közös, élménypedagógiai elemekkel átszőtt, gazdagító programmal zártuk – Budapestre kirándultunk. Részt vettünk a Mesemúzeum interaktív múzeumpedagógiai foglalkozásán, meglátogattuk a Várkert Bazárt és a Budai várat, délután pedig a Vígszínház A dzsungel könyve c. fergeteges előadását tekintettük meg. Fantasztikus, tartalmas élményekkel teli napot töltöttünk együtt.
Pályázati elképzelésünkben szerepelt egy, a tehetséggondozó munkánkat bemutató kiadvány és plakát létrehozása és nyomdai elkészítése. Örömmel végeztük a prospektus és a plakát tervezését, megvalósítását, mely esztétikus kivitelben mutatja be a hozzánk érkezőknek szakmai munkánkat.
Luczné Bodnár Edit
tehetségműhely-vezető